Z okazji małego jubileuszu, aura postanowiła zrobić wszystkim miłą niespodziankę i wyłamać się z tradycji deszczowo-burzowej. Przy pięknej, słonecznej pogodzie i wietrze o wystarczającej sile w dniach 24 i 25 czerwca na Zalewie Porajskim przeprowadzono V edycję regat KACPER SAILOR organizowaną przez STOWARZYSZENIE YACHT CLUB ZEFIR DRAKKAR.
Dzięki dużemu zaangażowaniu licznych klubowiczów i sprawnej pracy sędziów udało się rozegrać komplet (siedem) wyścigów w klasach LASER RADIAL, LASER 4,7 oraz OPTIMIST „A”. Tylko o jeden bieg mniej rozegrano w najliczniejszej (ponad 80 zawodników) kategorii OPTIMIST „B”. Łącznie we wszystkich kategoriach na liście startowej zarejestrowanych zostało blisko 120 zawodników z kilkunastu klubów.
Zefir Drakkar reprezentowany był przez 15 zawodników w klasach: Laser Radial, Laser 4,7 oraz Optimist „B” i w każdej z tych kategorii nasi młodzi żeglarza stanęli na podium: trzykrotnie na 1-wszym (Maria Grabska i Maciej Jarosz – Laser 4,7, Piotr Grabski – Optimist „B”) i raz na drugim miejscu (Maciej Brymora – Laser Radial).
Ceremonię wręczenia nagród i zakończenia regat uświetnili swoim przybyciem przedstawiciele władz samorządowych: Wicestarosta Powiatu Myszkowskiego – Anna Socha-Korendo, Wice-wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Pawłowski, Zarząd „Mariny PORAJ” – Urszula Grzywacz i Adam Zaczkowski.
Komandor SYC Zefir-Drakkar – Tomasz Brymora skierował serdeczne podziękowania do trenerów i zawodników za tak liczny udział oraz wspaniałe współzawodnictwo. Słów wdzięczności nie szczędził też członkom klubu oraz ich rodzinom zaangażowanym bez granic w zorganizowanie tej największej w sezonie imprezy.
Złożył również podziękowania sponsorom za udzieloną pomoc materialną i wsparcie finansowe pozwalające na zorganizowanie regat na wysokim poziomie oraz godne podjęcie przybyłych na regaty zawodników wraz z rodzicami i trenerami.
Zacne grono sponsorów to: firma „ANCORA” z Poraja, firma „DACHMET” z Myszkowa, „PHU MAS-CAR” Izabela i Tomasz Masłoń, Justyna i Leszek Jarosz, Bowling Hotel KUKUBARA z Myszkowa, KACPER GLOBAL, Elektromarket MEDIA-EXPERT oraz największy w okolicy sklep sportowy DECATHLON z Nowej Wsi koło Częstochowy, producent żagli LAVELA, CARREFOUR oraz piekarnia „U Chłopaków” z Częstochowy. Sponsorzy medialni: Dziennik Zachodni i Gazeta Myszkowska. Imprezą zaopiekowały się również lokalne władze samorządowe Gminy Poraj i Powiatu Myszkowskiego.
Wszystkim smakowała podawana wprost z kotła kuchni polowej tradycyjna grochówka – nazywana przez uczestników regat Kacper Sailor „ZUPĄ PORAJSKĄ” – przygotowana przez Małgorzatę i Zbigniewa Matyśniaków.
Ponadto regaty dla zawodników OPTIMIST Grupy „B” objęte zostały specjalnym patronatem KINDER + Sport – fundatora drobnych upominków.
Poprzeczka podniesiona w tym roku jeszcze wyżej niż w latach ubiegłych stanowi nie lada wyzwanie na rok przyszły, jednak z absolutnym spokojem można oczekiwać szóstej edycji KACPER SAILOR 2018.